close
تبلیغات در اینترنت
دانستنیهای عید غدیر خم
دانستنیهای عید غدیر خم
عید سعید فطر شهادت حضرت علی (ع) شب قدر میلاد امام حسن مجتبی (ع) رمضان
آخرین مطالب
لینک دوستان
+ نویسنده مهدی شجاعی در سه شنبه 19 مرداد 1395 | نظرات()

 آیا می دانید خانه تکانی برای عید غدیر خم چقدر ثواب دارد ؟

مقدمه 

حال که اینگونه است با یک یا علی به استقبال عید بزرگ غدیر برویم و با عمل خود به همگان ثابت کنیم که ما این عید بزرگ را بر تمام اعیاد ترجیح می دهیم. اصلا" بیایید عید غدیر خانه تکانی کنیم، هم خانه تکانی جسم و هم خانه تکانی جان. هم از در و دیوار خانه گرد و غبار بگیریم و هم، گرد و غبارِ کینه،کدورت و عداوت را از خانه دل پاک کنیم تا دشمنی‌ها به دوستی، ناخوشی‌ها به خوشی، دوری‌ها به نزدیکی و پژمردگی و خمودی به نشاط و سرزندگی تبدیل شود.

اگر بخواهیم به اهمیت خانه تکانی و زینت خود در روز عید غدیر اشاره کنیم باید بگوییم که در کتاب اقبال الاعمال اثر سید بن طاوس آمده است
اگر کسی در روز عید غدیر خانه تکانی کند،لباس عید بخرد و خود را برای عید زینت دهد
خداوند تمام گناهاهن صغیره و کبیره او را می آمرزد
و ملائکه ای را مأمور می گرداند تا برای او حسنات بنویسند
و درجات او را تا سال آینده مانند همین روز بالا ببرند
پس اگر تا سال بعد از دنیا رفتبه عنوان شهید از دنیا رفته است
و اگر زنده ماند به عنوان فردی سعادت مند زندگی خواهد کرد (۲)
به حق که چه روز با برکتی است این روز… چرا با ما زمزمه نمی کنید؟؟؟
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ
“حمد و سپاس مختص خداست که ما را از چنگ زدگان و در آویختگان به ولایت امیر المؤمنان و امامان طاهرین علیهم السلام قرار داد”

 آیا می دانید دید و بازدید عید درعید غدیر خم چقدر ثواب دارد ؟

زیارت برادران مؤمن از سنت های مهم در اسلام است، لیكندر روز عید غدیر، دید و بازدید جزو یكی از شعائر مذهبی و ولایی می گردد و بیشتر و بهتر مورد سفارش قرار می گیرد و پاداش افزونتری می یابد.
«هرس در روز غدیر به دیدار مؤمنی رود، خداوند، هفتاد نور در قبرش داخل كند و قبرش را بگستراند و هر روز، هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد»

از سفارشات موكد اسلام صله رحم است. در این روز زمینه این عمل الهی كاملا فراهم است. حضرت صادق(ع) صله رحم را یكی از اعمال روز غدیر برشمردند:«شایسته است(در روز غدیر) با نیكی كردن، روزه گرفتن، نماز خواندن و صله رحم به سوی خداوند متعال، تقرب جویید.»

آیا می دانید خوشروئی با مؤمن در عید غدیر خم چقدر ثواب دارد ؟

حضرت رضا علیه السلام، روز غدیر را «یوم التودّد» خواندند؛ یعنی روز مهر ورزیدن. بنابراین در چنین روزی باید معتقدان به ولایت، غم را از دل دوستان حضرت علی علیه السلام به هر نحوی که مقدور باشد برطرف نمایند.
عید غدیر یادآور بزرگترین و گرانقدرترین خاطره اسلام است خاطره استمرار رسالت پیامبر، صلّی اللَّه علیه وآله، با امامت علی، علیه السلام. در چنین روزی نه تنها خود باید دلشاد باشیم بلکه باید زمینه شادمانی دیگر برادران ایمانی راهم فراهم سازیم.

سید ابن طاووس در کتاب إقبال خود نقل می کند: کسی که در روز غدیر به چهره ی برادر خود تبسم و لبخند نماید:
خداوند نیز در روز قیامت با نظر رحمت به او نظر می کند و هزار حاجت او را برآورده می سازد و برای او قصری از در (مروارید) خالص و ناب در بهشت قرار می دهد و چهره ی او را شاداب می گرداند(۴)
با توجه به این احادیث  مطالب ذکر شده به اهمیت و برکات این روز بزرگ پی می بریم. باشد که بتوانیم موجبات شادمانی مولای متقیان حضرت علی علیه السلام را فراهم کنیم. امام صادق (ع) فرمود:ای گروه شیعه! شما، مایه ی زینت و زیبایی ما باشید، نه این که باعث سرزنش ما خاندان شوید.(۵)
من کنت مولاه فعلیٌّ مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و أحِبَّ مَن أحَبَّه و أبغِض مَن أبغَضَهُ و انصُر مَن نَصَرَهُ و اخذُل مَن خَذَلَهُ
هرکه من مولا و صاحب اختیار او هستم علی نیز مولا و صاحب اختیار اوست.بار خدایا هرکه او را دوست دارد دوستش بدار و هرکه او را دشمن دارد تو او را دشمن بدار و هرکه ناصر او باشد ناصرش باش و هرکه خاذل او باشد مخذولش بدارتعداد بازديد : 87