close
تبلیغات در اینترنت
عظمت غدیر 1
عظمت غدیر 1
عید سعید فطر شهادت حضرت علی (ع) شب قدر میلاد امام حسن مجتبی (ع) رمضان
آخرین مطالب
لینک دوستان
+ نویسنده مهدی شجاعی در شنبه 14 شهريور 1394 | نظرات()

غدیر بزرگ ترین عید
در اسلام عیدهای متعدّدی وجود دارد، مانند: عید فطر، عید اضحی (قربان)، جمعه و …، هیچ یک از این عیدها ویژگی عید غدیر را ندارند، زیرا این عید صرفاً عبادی نیست که عید کرامت انسان هاست و اهداف والایی را دنبال می کند، هر چند جنبه عبادی آن به تنهایی برای ساختن جامعه بسنده است، امّا حکومت عدل، مساوات و … از اهداف اصلی این عید به شمار می رود
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم به خوبی از اهداف غدیر آگاه بودند و تأثیر آن را - در صورت تحقق - بر جامعه می دانستند. در روایتی درباره غدیر می فرمایند:
«أفضل أعیاد أمتی؛(354) بزرگ ترین عیدهای امّت من است».
این روایت را می توان این گونه تفسیر کرد که: در صورت عملی شدن اهداف غدیر، آن چنان شکوه و عظمتی به وجود می آورد که برای مسلمانانِ همه دوران ها سرافرازی می آفرید. جان سخن این که عظمت غدیر بر هیچ کس پوشیده نیست و اگرچه در آن ایام نمودی نداشت، ولی همان مقدار که ظاهر شد ثمره مدت کوتاهی از حکومت امیرمؤمنان علیه السلام بود.
روز غدیر از بزرگترین ایام تاریخ اسلام است. در آن روز فرخنده خداوند نعمت را بر مسلمانان تمام کرد و
ارکان دین را محکم و استوار نمود و پیامبری را به امامت پیوست و تشنگان را به غدیر گوارای ولایت راهنمائی فرمود و رهبر آینده مسلمانان را معرفی کرد و فرزند کعبه را برفراز منبر امامت قرار داد.
دریغا! دیری نپائید که اکثرا ً آن بیعت را چنان فراموش کردند که گویا چنین حادثه ای رخ نداده کینه ها و حسدها در سینه آن مردم به جوش آمد. دشمنی نیز همانند دوستی چشم را کور و گوش را کر می کند.
ائمه اطهار علیهم اسلام برای زنده نگه داشتن این حادثه، روز غدیر را از بزرگترین اعیاد اسلامی اعلام نمودند. بلکه این مطلب از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز نقل شده است. در روایت است که آن حضرت فرمود: روز غدیر برترین اعیاد امت من است. روزی است که خداوند برادرم علی را پرچم هدایت امت قرار داد و دین را کامل و نعمت را تمام نمود و اسلام را برگزید». (بحارج 37 ص 109)
امام باقر (علیه السلام) فرمود: شیطان در چهار روز نالید: روزی که لعن شد و روزی که از آسمان اخراج شد و روز بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و روز غدیر. (بحارج 37- ص 
حسن بن راشد گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم: آیا برای مسلمانان عیدی غیر از فطر واضحی هست؟ فرمود: آری اعظم و اشرف از آنها. گفتم: کدام روز؟ فرمود: روزی که امیرالمؤمنین (علیه السلام) بعنوان رهبر مسلمانان نصب شد. و نظیر آن را نیز دیگران نقل کرده اند. و برای این روز اعمالی نیز از ائمه علیهم السلام روایت شده است که تفصیل آن در کتب ادعیه آمده است. همه اینها برای اهمیت دادن به اصل ولایت است.
اهمیت غدیر به دلیل اهمیت اصل ولایت است که ثبات و بقاء دین موقوف بر آن است زیرا آن بزرگترین پایه دین است. روایات بسیاری در این زمینه وارد شده که صاحب وسائل «ره» آنها را در اول کتاب وسائل نقل کرده است. امام باقر (علیه السلام) فرمود: «پایه های اسلام پنج چیز است: نماز، روزه، حج، زکات و ولایت. و مردم به چیزی خوانده نشده اند آن گونه که به ولایت خوانده شده اند». سایر روایات نیز به همین مضمون است.بدون شک مسائل اسلام بسیار زیادتر از این چند چیز است ولی همه آنها در ولایت داخل است مثلا ً جهاد، امر به معروف، نهی از منکر وو... همه از شئون ولایت است. در روایت معتبر است که آخرین فریضه الهی ولایت است و پس از آن فریضه ای نازل نشده (بحارج 37 ص 112) 
.و در روایت دیگر است که بر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وحی نازل شد که من نماز و زکات و روزه و حج را بر شما فرستادم و اکنون ولایت علی (علیه السلام) را می فرستم و این پنجمین است و من آن چهار را بدون این پنجم نمی پذیرم.قصه غدير ، قصه سرگذشتي در1424سال پيش نيست كه امروز به كار من وتو نيايد، بلكه نياز همين امروز ماست!كاش به دور از جدال هاي تفرقه افكنِ شيعه وسني، در اعماق درياي غدير فرو مي رفتيم و گوهرهاي ناب آن را مي يافتيم تا بزرگ ترين قدرت جهاني  در دنياي ستيزه جويِ امروز، اتحاد بزرگ ملل مسلمان باشد . چرا كه غدير مايه اتحاد مسلمين است  آري غدير را چنين قابليتي است که اگر شده بود آنچه را كه خداوند تدبیر کرده بود و رسولش در وادي غدير ابلاغ، امروز اسلام را اقتداري وصف ناشدنی بود.  
 1. امام صادق (ع) می فرمایند : عید غدیر ، روز عبادت و نماز و سپاس و ستایش خداست و روز سرور و شادی است به خاطر ولایت ما خاندان که خدا بر شما منت گذارد و من دوست دارم که شما آن روز را روزه بگیرید.
2. در حدیث دیگری امام صادق (ع ) می فرمایند: عمل در روز عید غدیر با عمل در هشتاد ماه برابری می‌كند و سزاوارتر است كه در آن روز خدای عزوجل بسیار یاد شود و بر پیامبر (ص) درود بسیار فرستاده شود و مرد بر خانواده خود توسعه دهد .
پس از آن که رسول خدا صلی الله علیه و اله در غدیر خم رسالت خود را با اعلام جانشینی وامامت امیرالمؤمنین علیه السلام به  انجام رساند، خدای متعال آیه کمال بخشیدن به دین وتمامیت دادن به نعمت را فرو فرستاده، فرمود:
… الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الاِْسْلَمَ دِینًا …  امروز دین شما را برایتان کامل ونعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، واسلام را برای شما به عنوان آیینی برگزیدم.
رسول گرامی اسلام درباره این روز فرمود:
… وهو الیوم الذی أکمل الله فیه الدین، وأتمَّ علی أمتی فیه النعمه ورَضیَ لهم الإسلام دیناً … ؛ وآن (روز غدیر) روزی است که خداوند دین را در آن کمال بخشید ونعمت را بر امت من تمام گرداند ودین اسلام را برای آنان برگزید.
از این سخن رسول خدا صلی الله علیه و اله به روشنی بر می آید که با اعلان ولایت وامامت امیرالمؤمنین علیه السلام به عنوان فرمان واجب حق تعالی بر مسلمانان، دین اسلام کمال یافته وهم بدین وسیله، خدای متعال نعمت های خویش را بر بندگانش تمام گردانده است. بنابراین می توان واقعه را این چنین خلاصه کرد:
  آخرین واجب
از امام باقر علیه السلام روایت شده است که فرمود:
آخر فریضه أنزلها الله الولایه (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الاِْسْلَمَ دِینًا) فلم ینزل من الفرائض شیء بعدها حتی قبض الله رسوله صلی الله علیه و اله  آخرین  حکم واجبی را که خداوند فرو فرستاد «ولایت» بود آن جا که فرمود:  «امروز دین شما را برایتان ونعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، واسلام را برای شما]به عنوان[آیینی برگزیدم» وپس از این]فریضه[تا زمانی که رسولش را نزد خویش فرا خواند، دیگر چیزی از فرایض فرو نفرستاد.
نیز از آن حضرت روایت شده است که فرمود:
وکانت الفرائض ینزل منها شیءٌ بعد شیء، تنزل الفریضه، ثم تنزل الفریضه الاخری، وکانت الولایه آخر الفرائض
فأنزل الله عزّوجلّ : «الیوم اکملت». یقول الله عزوجل : لااُنزل علیکم بعد هذه الفریضه فریضه، قد أکملت لکم هذه الفرائض  فرایض اندک اندک وبه تدریج نازل می شد ، یعنی یک فریضه نازل می شد، سپس فریضه ای دیگر و «ولایت» آخرین فریضه بود وآن گاه خداوند آیه «امروز دین شما را … » فرو فرستاد و این بدان معناست که خداوند می فرماید:  پس از این فریضه، دیگر فریضه ای بر شما نازل نخواهم کرد وفرایض را بر شما تمام کردم.
بر اساس آنچه بیان شد، خدای منان احکام وواجبات را یکی پس از دیگری فرو فرستاد وآن ها را با «ولایت» به پایان رساند وآن گاه آیه «اکمال دین» از سوی حضرتش نازل شد تا همگان بدانند، پس از «ولایت» فریضه ای نخواهد رسید.
زمانی که حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله به فرمان خدا، امیرالمؤمنین علیه السلام را به جانشینی خویش منصوب نمود، مردم به معنای این آیه پی بردند که می فرماید:
یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وأَطِیعُوا الرَّسُولَ وأُولِی الاَْمْرِ مِنکُمْ …  ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، خدا را اطاعت کنید وپیامبر واولیای امر خود را  نیز  اطاعت کنید.
دیگر همگان می دانستند که در نبود پیامبر صلی الله علیه و اله می بایست از امیرالمؤمنین علیه السلام به عنوان جانشین پیامبر صلی الله علیه و اله پیروی کنند واین، آخرین حکم وفریضه ای است که خداوند بر پیامبرش فرو فرستاده است.
  تمامیت نعمت
نکته در خور توجه آیه «اکمال دین» این است که خدای متعال اتمام نعمت بر خلق را با موضوع «ولایت» از پیوندی تنگاتنگ برخوردار فرموده وبه دیگر بیان، همان طور که کمال یافتگی دین در گرو ولایت محمد صلی الله علیه و الهو خاندان
پاک اوست، چنین ولایتی مسلمانان را از تمامیت نعمت ها برخوردار می کند.
البته نعمت مورد نظر آیه کریمه، تمام گونه های ظاهری وباطنی آن را در بر می گیرد، مانند: عدالت، مساوات، همبستگی، برادری، اخلاق، دانش، آرامش روحی وآزادی و … وخلاصه این که تمام گونه های نعمتها را شامل می شود. از همین رو، نظریه آنان که می کوشند نعمت مورد اشاره قرآن را تنها به «شریعت» ونعمت های معنوی تفسیر کنند، قابل تأمل ونظر است، چه این که آیه مورد نظر، به اصل نعمت نپرداخته، بلکه صریح آیه، اتمام نعمت را بیان می کند که شامل تمام گونه های نعمت است. نه تنها در این آیه، که هر جایی از قرآن کریم سخن از اتمام نعمت به میان آمده، مراد تمام نعمت هایی است که انسان در این جهان از آن برخوردار می شود 
این تفصیل، رابطه مستقیم وتنگاتنگ ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام وبرخورداری از نعمت های مشروع مادی را روشن می کند، چرا که ولایت محوریِ علوی، از ارکان اساسی ومهم رسیدن به جامعه مبتنی بر آزادی، عدالت وارزش ها وفضایل اخلاقی وانسانی می باشد 
از همین رو می بایست به آخرین رسالت پیامبر صلی الله علیه و اله در روز غدیر خم تن دهیم ودر عمل ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام را بپذیریم 
به دیگر سخن، پذیرفتن ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام با تمام لوازم آن، که خداوند در غدیر خم آن را بر مسلمانان واجب گرداند، اثر تکوینی داشته، مردم را از خیرات وبرکات بی شمار آسمان وزمین بهره مند می کند. خدای متعال درباره تأثیرپذیری از فرمان حضرتش می فرماید 
  وَ لَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاهَ وَالاِْنجِیلَ وَمَآ أُنزِلَ إِلَیْهِم مِّن رَّبِّهِمْ لاََکَلُوا مِن فَوْقِهِمْ وَمِن تَحْتِ أَرْجُلِهِم …   واگر آنان به تورات وانجیل وآن چه از جانب پروردگارشان به سوی شان نازل شده است، عمل می کردند، قطعاً از بالای سرشان برکات آسمانی  واز زیر پاهای شان برکات زمینی  برخوردار می شدند.

  یگانه راه الهی
اگر کسی بر آن شود تا غدیر را در یک جمله معرفی کند، می تواند بگوید: غدیر پیمانه وظرفی است که تمام فداکاری های رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و اله در آن گرد آمده، گنجینه تمام احکام وآدابی است که خدای متعال بر پیامبر خویش فرو فرستاده است. این حقیقت وبُعد پیوند ناگسستنی بعثت وخاتمیت با غدیر، در این آیه از قرآن تبلور یافته که می فرماید:
یَأَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ … ()؛ ای پیامبر، آنچه از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شده، ابلاغ کن واگر نکنی پیامش را نرسانده ای.
توصیف دیگر غدیر این است که بوستان تمام فضایل، اخلاق، والایی ها، وخوبی هاست. بلکه غدیر عین والایی هاست وتحولات مدنی وفرهنگی ومعنوی، وام دار غدیر هستند، چرا که مهم ترین عامل ماندگاری کیان دین وملت اسلام است ومنکر غدیرِ با این ویژگی ها، در حقیقت منکر تمام ارزش های والای اسلامی است. غدیر، مدرسه وفرهنگ امیرالمؤمنین علیه السلام است که می تواند تمام بشریت را قرین سعادت وشادکامی گرداند.
صاحب مدرسه غدیر، یعنی امیرالمؤمنین علیه السلام در عظمت ومنزلت، در مرتبه پس از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله است، چه این که وی چنان منزلت والایی دارد که هیچ کس را یارای همسنگی با او نیست. 






تعداد بازديد : 24